Programowane Rejestratory Cyfrowe PRS4

Programowane Rejestratory Cyfrowe PRS4

Programowane Rejestratory Cyfrowe PRS4

W Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, oprócz wielu innych, znajduje się szczególne pomieszczenie, w którym wyeksponowano Programowane Rejestratory Cyfrowe PRS4. PRS4 był uniwersalnym, 16-bitowym, modułowym minikomputerem trzeciej generacji. Nazwę minikomputera zmieniono na Programowany Rejestrator Cyfrowy PRS4, z powodu ograniczeń obowiązujących w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej PRL. Ograniczenia te pozwalały jedynie na produkcję komputerów zakładom ELWRO i Zjednoczenie Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA.

Zespół Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach odratował trzy komputery PRS4 obsługujące śląski węzeł kolejowy. Urządzenia służyły do obsługi tablicy synoptycznej w dyspozytorni zlokalizowanej w rozebranym obecnie budynku ówczesnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach przy rondzie gen. Jerzego Ziętka. Ekspozycja ma niepowtarzalny charakter, co wynika z możliwości bezpośredniej interakcji z zabytkowym już sprzętem, ale także z odpowiedniego oświetlenia i udźwiękowienia. W pomieszczeniu tym znajduje się także m.in. dalekopis, tj. urządzenie do przesyłania wiadomości tekstowych. Muzeum zadbało o najdrobniejsze szczegóły ekspozycji, łącznie z oryginalnymi meblami, prasą, przyrządami codziennego użytku czy też paczką papierosów Klubowe.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją Programowanych Rejestratorów Cyfrowych PRS4, które znajdują się w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

Skip to content