(Wirtualne) Instytutowe Muzeum Komputerów

(Wirtualne) Instytutowe Muzeum Komputerów

(Wirtualne) Instytutowe Muzeum Komputerów

Czy można odwiedzić Wirtualne Instytutowe Muzeum Komputerów? Oprócz przeglądania zawartości archiwów internetowych jest to możliwe udając się bezpośrednio do siedziby muzeum, czyli na Politechnikę Wrocławską.

Autorem wystawy zatytułowanej „Urok Starych Komputerów” jest mgr inż. Henryk Szydełko. Eksponaty rozlokowane w 23 gablotach mieszczą się na korytarzach Katedry Informatyki Stosowanej Politechniki Wrocławskiej, na drugim piętrze budynku D-2 (drzwi oznaczone numerem porządkowym 201). Ekspozycja była także udostępniona w formie tzw. Wirtualnego Instytutowego Muzeum Komputerów, ale obecnie widok Street View zdaje się być niedostępny (stan z dnia 27.06.2024).

Tzw. Instytutowe Muzeum Komputerów Politechniki Wrocławskiej. Fot. Karol Król (26.06.2024)

Autor wystawy na archiwalnej stronie internetowej muzeum tak opisuje ekspozycję: „Dwie gabloty zawierają podzespoły komputerów ODRA i RIAD produkowanych we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych ELWRO. W kolejnych gablotach umieszczone są nośniki informacji, komputery 8 bitowe takie jak Spectrum, Commodore, Atari, Sony, Meritum, MacIntosh, IBM i inne oraz podzespoły komputerów osobistych, takie jak pamięci, procesory, dyski, modemy itp.

(Wirtualne) Instytutowe Muzeum Komputerów nie jest jedynie (archiwalną) internetową projekcją, ale w rzeczywistości znajduje się w miejscu i formie opisanej na (archiwalnych) stronach internetowych. Oprócz Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery oraz Skweru ELWRO, tzw. Instytutowe Muzeum Komputerów Politechniki Wrocławskiej znajduje się na turystycznym szlaku cyfrowego dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Skwer ELWRO we Wrocławiu. Fot. Karol Król


Wizyty studyjne zrealizowano w ramach projektu pt. Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego w Polsce (DigiMap), RID nr K/658/2024/WRE.

Dodaj komentarz

Skip to content