Strefa Retro Akcja w Warszawie
W środę 8 maja 2024 r. przy Muzeum Komputerów i Gier w Warszawie otwarto nową ekspozycję tymczasową, połączoną ze strefą gaming zone i z aspiracjami na wystawę stałą, pt. „Strefa Retro-Akcja”.
Zredagował: Karol Król. Wizyty studyjne zrealizowano w ramach projektu pt. Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego w Polsce (DigiMap), RID nr K/658/2024/WRE.
Prezentowane artefakty pochodzą z prywatnej kolekcji, która należy do Marka, znanego także jako „Markiz Retro-Akcja” – kolekcjonera, pasjonata i organizatora wielu wystaw poświęconych retro komputerom i konsolom.
Kadr z filmu promocyjnego wystawy „Strefa Retro-Akcja” z kanału Retrowizja (Marek „Markiz Retro Akcja”. W tle nagrywający – Mariusz z Retrowizji).
Dotknij, przetestuj, a nawet zajrzyj do środka
Ekspozycja, podobnie jak w przypadku innych ekspozycji tego typu, ma charakter interaktywny, tzn. sprzęt retro nie jest zabezpieczony w gablotach lub odgrodzony barierą, lecz jego znakomita część jest uruchomiona i gotowa do przetestowania przez odwiedzających, a nawet, przy odrobinie szczęścia, można zajrzeć do wnętrza wybranych komputerów.
Wśród eksponowanych zbiorów znajduje się sprzęt polski, w tym produkcji ELWRO (np. Elwirka), ale także udostępnione do bezpośredniego użytku zwiedzających: (unikatowe i/lub sztandarowe) modele Atari, np. Atari C380 Home Video Pinball Console, Atari Video Computer System (Atari 2600 oraz Atari 2600 Darth Vader), Atari 5200, Atari 1200XL (i wiele innych), Nintendo Virtual Boy (jedno z pierwszych urządzeń VR), Atari Jaguar, Sega Saturn, PEGASUS IQ, wektorowy Vectrex, Macintosha SE czy Amiga 600 i wiele innych.
Strefa Retro-Akcja
Wystawa znajduje się przy Warszawskim Muzeum Komputerów i Gier (przejście podziemne, al. Niepodległości 208, W-wa) i jest otwarta od czwartku do niedzieli w godzinach 16:00-20:00, przynajmniej do końca roku 2024. Wystawę przygotował i oprowadza gości Marek „Markiz Retro Akcja”. Z pewnością jest to jedna z najbardziej imponujących, prywatnych kolekcji w Polsce.
Źródło: Retro Akcja w WMKiG.