Otwarcie Muzeum Elektroniki w Chorzowie

Otwarcie Muzeum Elektroniki w Chorzowie

Otwarcie Muzeum Elektroniki w Chorzowie

Muzeum Elektroniki w Chorzowie mieści się na ul. Jagiellońskiej 3 i zostało otwarte w sobotę 20 kwietnia 2024 roku. To wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach ogólnopolskich i co najważniejsze, cieszyło się dużym zainteresowaniem chorzowian.

W swojej publikacji Monika Murzyn-Kupisz [2010, s. 68] napisała, że „dla jednych dziedzictwo jest rodzinną pamiątką, którą darzą sentymentem, dla innych, takich jak kolekcjonerzy i znawcy, środkiem realizacji własnych zainteresowań.” Prawidłowe rozpoznanie oraz wzięcie pod uwagę oczekiwań i celów podmiotów z rynku dziedzictwa kulturowego, w tym współczesnych konsumentów dziedzictwa jest niezbędne, aby uniknąć konfliktów, jakie rodzi wykorzystanie tego dziedzictwa. Różne są bowiem oczekiwania wobec tego, czy, w jakim celu i w jaki sposób może ono być przekształcane, wykorzystywane i interpretowane dla rozmaitych współczesnych potrzeb – komercyjnych, społecznych, politycznych czy kulturalnych [Murzyn-Kupisz 2010].

plakat-chorzow

Nowo otwarte Muzeum Elektroniki w Chorzowie jest odpowiedzią na oczekiwania różnych grup interesariuszy z rynku dziedzictwa kulturowego, w tym lokalnych społeczności, władz miasta Chorzowa, ale także kolekcjonerów i znawców.

Gdzie jest Muzeum Elektroniki w Chorzowie?

Muzeum Elektroniki w Chorzowie mieści się na ul. Jagiellońskiej 3 i zostało otwarte w sobotę 20 kwietnia 2024 roku. Otwarciu towarzyszyły dwie prelekcje. Pierwszą z nich, pt. „Retro komputery w muzyce” poprowadził znawca komputerów Commodore, Pan Rafał Szyja z C64LOVER.COM, drugą zaś, pt. „Cyfrowe dziedzictwo kulturowe – pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością (Generacją Alpha)”, poprowadził dr Karol Król, prof. URK z Laboratorium Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Otwarcie Muzeum Elektroniki w Chorzowie odbiło się szerokim echem w mediach i co najważniejsze, cieszyło się dużym zainteresowaniem chorzowian.


Otwarcie Muzeum Elektroniki w Chorzowie (20 kwietnia 2024 roku, ul. Jagiellońskiej 3, Chorzów). Fot. Karol Król

Zapis wykładu pt. „Cyfrowe dziedzictwo kulturowe – pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością (Generacją Alpha)”

Źródła
Murzyn-Kupisz, M. (2010). Podmioty na rynku dziedzictwa kulturowego. Studia Regionalne i Lokalne, 11(41), 61-80.

Skip to content