Wizyta w Krakow Pinball Museum

Wizyta w Krakow Pinball Museum

Wizyta w Krakow Pinball Museum

Krakow Pinball Museum to kolejne miejsce w Krakowie, obok Muzeum Elektroniki oraz Kraków Arcade Museum, w którym udostępniane są zabytkowe, odrestaurowane egzemplarze klasycznych stołów do pinballa i automaty do gier arcade. Miejsca te stanowią nie lada gratkę dla miłośników flipperów i gier wideo.

W Krakow Pinball Museum, którego ekspozycja złożona jest przede wszystkim z flipperów, nie mogło zabraknąć charakterystycznych gier arcade, jak np. Metal Slug (SNK), Mortal Kombat (Midway), Tekken (Namco), ale także ulicznych bijatyk, samochodówek i strzelanek, jak np. Alien 3: The Gun (Sega), Terminator 2: Judgment Day (Midway) czy też nieco starsze Twin Rifle (EM) – Chicago Coin 1971. Muzeum zlokalizowane jest po sąsiedzku z Zamkiem Królewskim na Wawelu, w XV wiecznej zabytkowej piwnicy przy ul. Stradomskiej 15 i otwarte jest cały tydzień w godzinach popołudniowych.

Schody prowadzące do Krakow Pinball Museum oraz wnętrza muzeum. Fot. Karol Król

Automaty do pinballa mają najczęściej postać dużego, zamkniętego, nieco pochyłego stołu z rozbudowaną instalacją interaktywnych, bogato oświetlonych przeszkód, torów i tuneli, ramp, zapadni i „zderzaków”. Gra polega na zdobywaniu punktów przy pomocy stalowej kulki, którą utrzymuje się w grze, tj. na powierzchni stołu, za pomocą flipperów. Wczesne gry w pinball składały się głównie z elementów mechanicznych. Wraz z postępem technicznym zaczęto je wyposażać w elementy elektroniczne, w tym oświetlenie i czujniki, przez co stały się bardziej atrakcyjne dla graczy.

To nie jest klatka chomika, lecz wnętrze automatu do gry Jolly Roger z 1967 roku, wyprodukowanego przez Williamsa, jednego z największych amerykańskich producentów flipperów. Fot. Karol Król

Gry arcade (arcade video games) to zręcznościowe gry wideo wyposażone w elementy sterujące, które odbierają dane wejściowe (aktywności podejmowane przez gracza) i przetwarzają je za pomocą komponentów elektrycznych lub komputerowych. Efekty tych działań prezentowane są na elektronicznym wyświetlaczu, takim jak monitor lub telewizor. Zręcznościowe gry wideo uruchamiano za pomocą monet lub żetonów. Mieściły się one w atrakcyjnych wizualnie obudowach, które ustawiano najczęściej w salonach gier obok innych rodzajów gier zręcznościowych. Do późnych lat 90. XX wieku gry arcade były największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie segmentem branży gier wideo.

W Krakow Pinball Museum nie brakuje strzelanek. Fot. Karol Król

Terminator 2: Judgement Day to strzelanka oparta na filmie o tym samym tytule, wyprodukowana przez Midway Manufacturing Company dla salonów gier w 1991 roku.
Terminator 2: Judgment Day (Midway)

Skip to content