Muzeum Elektroniki w Krakowie

Muzeum Elektroniki w Krakowie

Wizyta w Muzeum Elektroniki w Krakowie

Muzeum Elektroniki to obowiązkowy punkt na mapie Krakowa, nie tylko dla dla fanów retrogamingu czy też retrocomputingu, ale także dla miłośników polskiej elektroniki.

Siedziba muzeum mieści się w Krakowie na ul. Wrocławskiej 8 (w sąsiedztwie placu targowego Nowy Kleparz). Podobnie jak większość tego typu placówek, także Muzeum Elektroniki udostępnia kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk, które umożliwiają przetestowanie archaicznego sprzętu i oprogramowania. Na wystawie eksponowana jest zabytkowa elektronika produkcji polskiej oraz wiele komputerów i konsol do gier z różnych okresów, w tym sprzęty marek Unitra, Diora, Magmor, Radmor, Atari, Commodore, Nintendo i wiele innych. Spore wrażenie robi pokaźna kolekcja polskich odbiorników radiowych i wzmacniaczy spod znaku Unitra.


Rycina 1. Elementy ekspozycji Muzeum Elektroniki w Krakowie. Fot. Karol Król

W muzeum zobaczyć i dotknąć można m.in. pierwsze w pełni tranzystorowe polskie radio, konsolę Rambo (ryc. 2) i konsole Pegasus (osiedlowe hity lat 90. XX wieku), komputery Atari (2600 jr.; 7800), Atari 65xe, 800XE, 520ST, kolekcję starych telefonów i aparatów telefonicznych dedykowanych, konsole marki Nintendo (NES, SNES itd.), Commodore 64, 128, plus/4, Amiga 500, 600, ZX Spectrum, komputery XT, 286, 386, 486 i wiele innych sprzętów. W muzeum nie zabrakło też gier arkadowych.


Rycina 2. Konsola do gier w żargonie nazywana konsolą Rambo (z uwagi na grafikę na opakowaniu tekturowym). Konsola była klonem Atari 2600 i była najbardziej popularna w latach 90. XX wieku. Fot. Karol Król

Muzeum pozwala przenieść się do czasów, kiedy polski przemysł elektroniczny pracował pełną parą, a wielkim marzeniem młodzieży było posiadanie sprzętu marki Commodore lub Atari.

Wizyty studyjne zrealizowano w ramach projektu naukowego MINIATURA 5 pt. Cyfrowe dziedzictwo kulturowe obszarów wiejskich (2021/05/X/HS3/00859), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Skip to content