(Wirtualne) Instytutowe Muzeum Komputerów
Czy można odwiedzić Wirtualne Instytutowe Muzeum Komputerów? Oprócz przeglądania zawartości archiwów internetowych jest to możliwe udając się bezpośrednio do siedziby muzeum, czyli na Politechnikę Wrocławską.
Zredagował: Karol Król. Wizyty studyjne zrealizowano w ramach projektu pt. Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego w Polsce (DigiMap), RID nr K/658/2024/WRE.
Autorem wystawy zatytułowanej „Urok Starych Komputerów” jest mgr inż. Henryk Szydełko. Eksponaty rozlokowane w 23 gablotach mieszczą się na korytarzach Katedry Informatyki Stosowanej Politechniki Wrocławskiej, na drugim piętrze budynku D-2 (drzwi oznaczone numerem porządkowym 201). Ekspozycja była także udostępniona w formie tzw. Wirtualnego Instytutowego Muzeum Komputerów, ale obecnie widok Street View zdaje się być niedostępny (stan z dnia 27.06.2024).
Tzw. Instytutowe Muzeum Komputerów Politechniki Wrocławskiej. Fot. Karol Król (26.06.2024)
Autor wystawy na archiwalnej stronie internetowej muzeum tak opisuje ekspozycję: „Dwie gabloty zawierają podzespoły komputerów ODRA i RIAD produkowanych we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych ELWRO. W kolejnych gablotach umieszczone są nośniki informacji, komputery 8 bitowe takie jak Spectrum, Commodore, Atari, Sony, Meritum, MacIntosh, IBM i inne oraz podzespoły komputerów osobistych, takie jak pamięci, procesory, dyski, modemy itp.”
Skwer ELWRO we Wrocławiu
(Wirtualne) Instytutowe Muzeum Komputerów nie jest jedynie (archiwalną) internetową projekcją, ale w rzeczywistości znajduje się w miejscu i formie opisanej na (archiwalnych) stronach internetowych. Oprócz Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery oraz Skweru ELWRO, tzw. Instytutowe Muzeum Komputerów Politechniki Wrocławskiej znajduje się na turystycznym szlaku cyfrowego dziedzictwa kulturowego w Polsce.
Skwer ELWRO we Wrocławiu. Fot. Karol Król
Pingback: Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego – RuralStrateg