Symulator Malucha w Muzeum Elektroniki w Chorzowie
„Mamo patrz! Maluch zamurowany w ścianie!” – można było usłyszeć w tłumie dzieci ustawionych w kolejce do symulatora Fiata 126p, który znajduje się w Muzeum Elektroniki w Chorzowie.
Istotnie, takie można odnieść wrażenie przy pierwszym kontakcie z symulatorem Malucha, który został udostępniony po raz pierwszy 14 września 2024 roku osobom zwiedzającym Muzeum Elektroniki w Chorzowie.
Symulator jazdy samochodem
Symulator to urządzenie lub oprogramowanie, które imituje działanie rzeczywistego systemu, procesu lub środowiska. Pozwala praktykować, eksperymentować, a w konsekwencji uczyć się obsługi danego urządzenia w sposób praktyczny i bezpieczny, zbliżony do rzeczywistych warunków w jakich ono funkcjonuje. Najczęściej symulatory są kojarzone z jazdą samochodem i nauką pilotażu samolotów. Symulator umożliwia doświadczanie i testowanie różnych scenariuszy w sposób kontrolowany, bezpieczny i w odtwarzalnym otoczeniu. Takie też „innowacyjne urządzenie” udostępniono w Muzeum Elektroniki w Chorzowie.
Symulator Malucha oparty na grze Maluch Racer
Symulator Malucha został złożony i uruchomiony przez braci Artura i Łukasza Bazarnik, właścicieli i kuratorów interaktywnych wystaw sprzętu retro udostępnianych w Muzeach Elektroniki w Chorzowie i Krakowie. Bracia zapewniają, że jest to projekt w fazie rozwoju i planowane są liczne udoskonalenia, jak na przykład podświetlana deska rozdzielcza Malucha. Sercem symulatora jest silnik kultowej gry Maluch Racer.
Wrażenia z gry w Maluch Racer są potęgowane przez otoczenie, w którym odbywa się rozgrywka. Otóż gracz zajmuje miejsce za kierownicą autentycznego Fiata 126p, zamyka drzwi i rozpoczyna wyścig. Może także zabrać ze sobą kompana, czyli „pilota rajdowego”, który zajmuje miejsce na siedzeniu pasażera.
Symulator Malucha w Muzeum Elektroniki w Chorzowie to prawdopodobnie pierwszy ogólnodostępny symulator jazdy Fiatem 126p w Polsce.
Maluch jest sterowany w świecie gry za pomocą prawdziwej kierownicy rodem z FSM*, natomiast siła hamowania i przyspieszenie zależą od nacisku na oryginalne pedały hamulca i gazu. Z kolei jazda Maluchem w kontrolowanym poślizgu, tzw. drift, jest możliwa za pomocą hamulca ręcznego. Gdy temperatura rozgrywki wzrasta, możliwe jest uruchomienie nawiewu! Wszystko to znacząco wpływa na realizm rozgrywki.
*Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM)
Wyścigi samochodowe Maluch Racer
W tym miejscu należy podkreślić, że jest to prawdopodobnie pierwszy symulator Fiata 126p, który uruchomiono w prawdziwym Maluchu z wykorzystaniem gry komputerowej Maluch Racer.
Maluch Racer (Play-Publishing) to wyścigi samochodowe, które miały swoją premierę w 2003 roku. Koncepcję gry w całości oparto na samochodzie Fiat 126p i jego różnych modelach.
Gra zebrała skrajnie różne recenzje, w tym negatywne, np. cyt.: „Nudna, brak widoku z kierownicy i tylko 6 aut i tras”; „Najgorsza gra wyścigowa w jaką grałem”; „Auto ślizga się jak po lodzie, a każdy zakręt z prędkością powyżej 20 km/h wywołuje niekontrolowany drift”, ale także pozytywne, cytuję: „Bardzo dobra gra, jedna z najlepszych w kategorii gier wyścigowych.”; „Na pochwałę zasługuje bardzo wierne odwzorowanie modeli budynków oraz pojazdów”; „gra godna polecenia każdemu miłośnikowi samochodów małolitrażowych polskiej produkcji” [Komentarze 2024].
Nie tylko symulator Malucha
Wydarzeniu towarzyszył mini-zlot członków grupy 126hooligans, która zrzesza pasjonatów Fiata 126p. Oprócz podziwiania samochodów i udziału w konkursach, zwiedzający mieli także okazję wysłuchać dwóch prelekcji: 1) „Historia Konsol”, wygłoszonej przez 'Stoopi Amiga Kocham’ oraz 2) „Wszystko co najgorsze o (starych) grach komputerowych” – świeże spojrzenie na retro gry, wygłoszonej przez dr. Karola Króla z DigitalHeritage.pl
Symulator Malucha w Muzeum Elektroniki w Chorzowie to atrakcja turystyczna unikatowa na skalę Polski.
Dr Karol Król: Interaktywna ekspozycja w Muzeum Elektroniki w Chorzowie jest ukierunkowana na retrogaming i retrograczy, jednak to tylko jedna strona medalu. Na wystawie eksponowana jest elektronika użytkowa, a także kolekcja instrumentów klawiszowych, które można uruchomić i na nich zagrać. Ponadto, okazuje się, czego doświadczyłem osobiście, że osoby odwiedzające muzeum studiują opisy „eksponatów”, zadają pytania, weryfikują fakty i doszukują się błędów. Wspólnie ze zwiedzającymi weryfikowaliśmy informacje zamieszczone na drukowanych tabliczkach, które towarzyszą konsolom w Muzeum Elektroniki w Chorzowie. To pokazuje, że ekspozycja powinna dostarczać zarówno rozrywki, jak i przekazywać informacje, to znaczy powinna informować i edukować w zakresie cyfrowego dziedzictwa kulturowego oraz polskiej i światowej myśli technicznej.
Nie tylko rozrywka, także edukacja
Opisane tu wydarzenie należy także rozpatrywać z innych perspektyw, niż tylko turystycznej i rozrywkowej. W serwisie internetowym RuralStrateg napisano: (Prezentacja Symulatora Malucha w Muzeum Elektroniki w Chorzowie red.) „pod pretekstem rozrywki upamiętnia, promuje i zachowuje od utracenia polskie dziedzictwo kulturowe i dorobek polskiej myśli technicznej (…). Organizatorzy zadbali zatem nie tylko o fanów motoryzacji i retrogamingu, ale także o aspekt edukacyjny wydarzenia.”
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem Chorzowian i odbiło się szerokim echem w mediach.
Wybrane zapowiedzi prasowe (PDF): 1 | 2 | 3
Wybrane relacje prasowe (PDF): RuralStrateg | Tuba Chorzowa | w przygotowaniu…
Źródło
Komentarze (2024). Encyklopedia Gier. Komentarze Czytelników. Gra Maluch Racer. https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=1997313
Pingback: Pierwszy w Polsce symulator Malucha? – RuralStrateg