Relacja z Forum Nauki i Biznesu #LaboCDeK
W dniach 10–11 kwietnia 2025 roku w Krakowie odbyło się dwudniowe Forum Nauki i Biznesu #LaboCDeK pod hasłem przewodnim „Na Turystycznym Szlaku Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Laboratorium Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego #LaboCDeK Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z Muzeum Elektroniki w Krakowie oraz partnerami branżowymi i naukowymi z całej Polski.
Pierwszy dzień Forum miał miejsce w Muzeum Elektroniki w Krakowie, gdzie odbyły się liczne prelekcje i dyskusje poświęcone cyfrowemu dziedzictwu kulturowemu oraz jego ochronie, popularyzacji i zachowaniu od utracenia. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr inż. Karol Król (URK), Janusz Dąbrowski (programista, Rzeszów), Tytus Ławnik (Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier), Mariusz Murawski (Retrowizja Warszawa), dr Marcin Piętal (Politechnika Rzeszowska), a także publicysta i kolekcjoner – Łukasz Dziatkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flipperowego. Część merytoryczną zwieńczyła wizyta studyjna w Kraków Arcade Museum.
W wydarzeniu uczestniczyły następujące podmioty:
- Muzeum Elektroniki w Krakowie,
- Katedra Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu (WIŚiG, URK),
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,
- Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier, Retrowizja Warszawa,
- Muzeum Stare Dobre Retro w Gnieźnie, Stowarzyszenie Stare Dobre Retro,
- Polskie Stowarzyszenie Flipperowe,
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
- Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów.
Drugiego dnia wydarzenie przeniosło się na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, gdzie kontynuowano omawianie zagadnień o charakterze naukowo-wdrożeniowym. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami związanymi z zakładaniem i prowadzeniem muzeów retro oraz budowaniem relacji z otoczeniem społecznym, samorządowym i biznesowym. Swoje wystąpienia mieli Artur i Łukasz Bazarnik z Muzeum Elektroniki w Krakowie oraz Maciej Andrzejewski z Muzeum Stare Dobre Retro w Gnieźnie. Forum zakończyła wizyta studyjna w Krakow Pinball Museum.
Forum #LaboCDeK pogłębiło współpracę między środowiskiem naukowym a branżą retro, jednocześnie umacniając sieć kontaktów między partnerami z całej Polski. Wydarzenie zrealizowano w ramach cyklu spotkań pt. „Na Turystycznym Szlaku Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego”.
Agenda
Do pobrania program wydarzenia.
Kontakt: dr inż. Karol Król
E-mail: k.krol@onet.com.pl, krakow@muzeumelektroniki.pl
Partnerzy

#urk #projekt #zarzadzanieurk #RID #nauka #LaboCDeK
Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”, umowa nr: RID/SP/0039/2024/01, kwota dofinansowania: 6 187 000,00 zł, okres realizacji 2024–2027.