Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier: trzy w jednym
Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier mieści się w (południowym) przejściu podziemnym pasażu Warszawskiej Giełdy Elektronicznej i jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych w Polsce. Na stronie internetowej muzeum można przeczytać, że tworzą je: Warszawska Giełda Elektroniczna, Retrowizja oraz retrogracze z różnych części Polski.
Zredagował: Karol Król. Wizyty studyjne zrealizowano w ramach projektu pt. Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego w Polsce (DigiMap), RID nr K/658/2024/WRE.
Wystawa w Muzeum Komputerów i Gier w Warszawie od niedawna łączy przeszłość z przyszłością, udostępniając oprócz sprzętu retro (Strefa Retro) także strefę nowoczesnych technologii, tj. gier w wirtualnej rzeczywistości (Strefa Gier VR). Te dwie interaktywne ekspozycje są uzupełniane wystawą tymczasową, pt. Strefa Retro-Akcja.
Jednym ze znaków rozpoznawczych Warszawskiego Muzeum Komputerów i Gier jest charakterystyczna podłoga w szachownicę, która stała się elementem identyfikacji wizualnej tego miejsca. Nie bez znaczenia jest też układ pomieszczeń, a właściwie umiejscowienie stanowisk ze sprzętem retro w pojedynczym, długim „pomieszczeniu-korytarzu”, oddzielonym od przejścia podziemnego „przeszkloną ścianą”. Wnętrza muzeum znajdują się zatem w bezpośrednim sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych, co sprawia, że wnętrza są dostrzegalne dla przechodniów.
Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier. Fot. Karol Król (17.07.2024)
Unikatowa w Polsce kolekcja Atari
Oprócz wystaw stałych, tj. Strefy Retro oraz Strefy Gier VR, Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier organizuje także wydarzenia okolicznościowe oraz wystawy tymczasowe i stałe. W maju 2024 roku została udostępniona Strefa Retro-Akcja, na której do obejrzenia jest m.in. unikatowa w skali Polski kolekcja komputerów Atari. Ponadto regularnie organizowane są tzw. Giełdy Retrogamingowe. W ten sposób muzeum integruje społeczność graczy retro i pełni funkcje edukacyjne. Wszakże misją Retrowizji jest: komunikacja między pasjonatami oraz ich wzajemna pomoc w budowaniu bazy wiedzy…
Pingback: Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego – RuralStrateg