Polskie komputery pomiędzy rakietami

Polskie komputery pomiędzy rakietami

Polskie komputery pomiędzy rakietami w Muzeum Techniki w Warszawie

W otoczeniu artefaktów motoryzacji, symulatorów lotu i pojazdów opancerzonych (TKS), a nawet rakiet kosmicznych, znajduje się w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie wystawa pt. Historia Komputerów – liczy się!


Zredagował: Karol Król. Wizyty studyjne zrealizowano w ramach projektu pt. Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego w Polsce (DigiMap), RID nr K/658/2024/WRE.


Na stronie internetowej muzeum można przeczytać, że: „Wystawa 'Historia komputerów. Liczy się!’ prezentuje rozwój technik związanych z maszynowym przetwarzaniem danych. Dotyczy to nie tylko liczb, ale wszystkich rodzajów informacji, które mogą podlegać procesom analitycznym odbywającym się bez bieżącego udziału umysłu ludzkiego.

Zapoznając się z ekspozycją, w szczególności warto poświęcić uwagę postaciom polskich konstruktorów (m.in. Jackowi Karpińskiemu, Leonowi Łukasiewiczowi oraz wielu innym) i konstrukcjom polskim, tj. AKAT-1, Meritum (Mera-Elzab, ze stacją dysków oraz oryginalnym monitorem UNIMOR), MERA 91-50, MAZOVIA 1016 (z odciśniętym znakiem czasu w postaci braku klawisza na oryginalnej klawiaturze), ale także ZAM-21 oraz ODRA (prototypowy model 1002).

Chociaż nie zabrakło w muzeum sztandarowych konstrukcji Atari, Amiga, Commodore i innych, to większość z nich, a właściwie wszystkie, są zamieszczone w gablotach. Awaria automatu z grą Space Invaders (stan z dnia 19.07.2024), dostępnego dla zwiedzających, pokazuje jednak, że decyzja o ochronie tych cennych artefaktów jest zasadna. Prywatne muzea retro-sprzętu mierzą się codziennie z licznymi usterkami, w szczególności kontrolerów (dżojstików, padów, klawiatur, co wynika z nadmiernej ekspresji towarzyszącej rozgrywce, a nawet wyrywane są przez kolekcjonerów wybrane przyciski klawiatur, których brakuje w ich domowych kolekcjach). Wystawa 'Historia komputerów. Liczy się!’ ma za to charakter multimedialny.

Fragmenty ekspozycji Muzeum Techniki w Warszawie. Fot. Karol Król (19.07.2024)

Warto wspomnieć, że na ekspozycji muzealnej znajdują się, oprócz komputerów, także zabytkowe radioodbiorniki i urządzenia wyposażenia domowego sprzed II wojny światowej, oczywiście nie wspominając o artefaktach przemysłu, militarnych czy też związanych z podbojem kosmosu, w tym skafander z lotu kosmicznego Mirosława Hermaszewskiego z 1978 roku.

One comment

  1. Pingback: Mapowanie muzeów cyfrowego dziedzictwa kulturowego – RuralStrateg

Dodaj komentarz

Skip to content