Historia Muzeum Elektroniki w Krakowie

Historia Muzeum Elektroniki w Krakowie

Historia Muzeum Elektroniki w Krakowie

Jesteśmy w Muzeum Elektroniki w Krakowie, czyli miejscu, gdzie można spotkać starą, klasyczną elektronikę, która kiedyś gościła w naszych domach. Zaczęło się od rodzinnej firmy elektronicznej… O historii muzeum opowiada Łukasz Bazarnik, współwłaściciel Muzeum Elektroniki w Krakowie.

Muzeum Elektroniki Konsole i Komputery mieści się na ul. Wrocławskiej 8 w Krakowie (okolice Nowego Kleparza). Wizyty gości indywidualnych są możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach od 15 do 20:00.

Muzeum Elektroniki w Krakowie udostępnia przede wszystkim sprzęt, który był wykorzystywany w domach, w szczególności produkcji polskiej, ale także wiele przedmiotów, które nie były produkowane w kraju i wzbudzały duże zainteresowanie, w tym komputery, konsole do gier, kamery oraz zagraniczne telewizory. W muzeum zgromadzono sporą kolekcję radioodbiorników, wzmacniaczy, gramofonów, „kaseciaków”, komputerów, konsol, czyli tego wszystkiego, co kiedyś było w powszechnym użytku – elektroniki minionej epoki. Co ważne, wszystkie eksponaty udostępniane w muzeum można dotknąć. Nie ma tu żadnych szyb, żadnych barierek. Kolekcja udostępniana w muzeum jest ciągle rozwijana, przybywa eksponatów, a ekspozycja i infrastruktura muzeum jest udoskonalana.

Łukasz Bazarnik, współwłaściciel Muzeum Elektroniki w Krakowie: Trzeba poznać to co kiedyś było, żeby można było stworzyć coś nowego i nie powielać błędów z przeszłości.

Eksponaty prezentowane w muzeum są sprawne. W dużej mierze wynika to z faktu, że elektronika z dawnych lat została wykonana w sposób, który umożliwia jej stosunkowo łatwą naprawę, przy czym konieczne są części zamienne, najlepiej oryginalne. Nie stanowi to jednak większego problemu. W dawnych latach muzeum pełniło bowiem funkcję sklepu elektronicznego i serwisu elektroniki. W konsekwencji baza części zamiennych będąca w posiadaniu właścicieli muzeum jest całkiem spora. Zapraszamy do obejrzenia filmów:

Historia Muzeum Elektroniki w Krakowie, część pierwsza

Muzeum Elektroniki – konsole i komputery, część druga

Nagrania zostały przygotowane w Centrum e-Learningu URK i udostępnione w bazie Otwartych Zasobów Edukacyjnych (CeL).

Skip to content