Dynalogic Hyperion: kanadyjski klasyk

Dynalogic Hyperion: kanadyjski klasyk

Dynalogic Hyperion: kanadyjski klasyk

Początkiem 1983 roku, Dynalogic, kanadyjski producent komputerów z okolic Ottawy zaprezentował Hyperiona, przenośny komputer, który był jak na swoje czasy dobrze zaprojektowany i wykonany. Hyperion był najczęściej porównywany z komputerem Compaq Portable, który pojawił się niedługo potem.

W Hyperionie (ryc. 1) wykorzystano układ Intel 8088. Komputer dostarczany był z systemem PC-DOS 1.25H oraz pakietem programów narzędziowych, m.in. edytorem tekstu i bazą danych – Visi Calcf, Word Star oraz Data Base II [Byte 1983]. Specyfikacja komputera Hyperion — masa: 18 funtów (8.2 kg); procesor: Intel 8088 @ 4.77-MHz; pamięć RAM: 256 K (640 K maks.); porty: wideo, telefoniczny, szeregowe, równoległe 50-stykowe „D” do obudowy rozszerzającej; wyświetlacz: 7-calowy monitor bursztynowy CRT (7-inch amber monitor, 80×25 text); pamięć masowa: dwa napędy dyskietek 5,25 cala 320 K; system operacyjny: niestandardowy PC-DOS 1.25H (zwany H-DOS) [Dynalogic Info-Tech 2021], cena: $3195,00* [Price list 1983].

*wersja podstawowa z 256K RAM i jedną stacją dysków 320K; wersja z dwoma stacjami dysków kosztowała już $3690 [Price list 1983].

Dynalogic HyperionRycina 1. Hyperion w całej okazałości (klawiatura wsuwana pod obudowę). Źródło: Public Domain

W porównaniu do innych komputerów z 1982 roku Hyperion oferował zaawansowane funkcje. Obraz wyświetlany był na wbudowanym 7-calowym wyświetlaczu CRT w kolorze bursztynowym (ryc. 2). Dodatkowo komputer wyposażono w wyjście wideo do wyświetlania grafiki CGA na monitorach zewnętrznych lub odbiornikach telewizyjnych. Klawiatura wsuwana była pod obudowę, co sprawiało, że system był łatwiejszy do przeniesienia (jednostka centralna, wyświetlacz oraz klawiatura w jednym). W tym miejscu warto zauważyć, że nie było to powszechnie stosowane rozwiązanie. W komputerach tego typu klawiatura po złożeniu przeważnie „zakrywała” wyświetlacz, stanowiąc jednocześnie rodzaj wieka zamykającego komputer w obudowie.

HyperionRycina 2. Komputer Dynalogic Hyperion. Źródło: [Hyperion-Brochure 2021]

Daynalogic Corporation

Firma Daynalogic Corporation była jednym z pierwszych kanadyjskich producentów mikrokomputerów. Założona przez C. Murray Bella w 1973 roku w Ottawie, początkowo skupiała się na projektowaniu stacji dyskietek i interfejsów dla minikomputerów i kalkulatorów. W 1976 roku firma przeniosła się na rynek komputerów ogólnego przeznaczenia, a w październiku tego roku zaprezentowała Dynalogic Microcomputer System (DMS) – zaawansowany mikrokomputer z procesorem Motorola 6800 [Dynalogic Collection 2021].

Nazwa „Hyperion” miała symbolizować wydajność komputera. W mitologii greckiej Hyperion był jednym z tytanów, bogiem światła i niebios.

DMS był jednym z pierwszych mikrokomputerów z wbudowanym napędem dyskietek. Działał w oparciu o wyrafinowany, autorski system operacyjny DYNAMO (zaprojektowany przez Donalda C. Lindsaya). Pierwszy DMS został dostarczony do Algonquin College of Technology w Ottawie jesienią 1976 roku. Inne systemy DMS były sprzedawane w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Europie. W 1981 roku firma Dynalogic została przejęta przez Bytec Management Corp. W tym samym roku rozpoczęto prace nad projektem przenośnego mikrokomputera stacjonarnego Hyperion i kontynuowano je w nowej filii Bytec o nazwie Dynalogic Info-Tech. Hyperion został zaprezentowany na wiosennej wystawie komputerowej Comdex w Atlantic City w 1982 roku jako „najpotężniejszy przenośny komputer biznesowy na świecie”, kompatybilny z IBM PC. Pierwsze Hyperiony zostały wyprodukowane w styczniu 1983 roku i były sprzedawane w cenie 4955 USD. Sprzedaż była kontynuowana w latach 1983 i 1984 przede wszystkim w Kanadzie i USA [Dynalogic Collection 2021].

Hyperion pojawił się w sprzedaży nieco wcześniej od komputera Compaq Portable. Z tego powodu można go uznać za pierwszy przenośny system komputerowy MS-DOS.

Hyperion był przedstawiany jako „prawdziwie przenośny komputer biznesowy”. Przenoszenie komputera miała ułatwiać stosunkowo niewielka masa, małe gabaryty oraz uchwyt wbudowany w górną część konsoli. Podróż z komputerem możliwa była dzięki dedykowanej torbie ($65 [Price list 1983], ryc. 3). Komputer nie posiadał wbudowanej baterii, przez co do jego uruchomienia niezbędne było gniazdko sieciowe 110 VAC [Hyperion 2021].

hyperionRycina 3. Komputer Hyperion i torba do jego transportu [Byte 1983].

Projektanci komputera Hyperion tak opisywali proces twórczy [Byte 1984]: „Naszym pierwszym krokiem było przypomnienie sobie, jak funkcjonuje człowiek i jakie są jego możliwości. Przeciętna osoba nie jest zdolna do swobodnego przenoszenia prawie 30-kilogramowych przedmiotów, które mają w dodatku duże gabaryty i podczas marszu uderzają w biodro, a także powodują skurcze palców. Dlatego też zmniejszyliśmy masę komputera do 18 funtów oraz jego gabaryty, przez co stał się łatwy do umieszczenia w torbie podróżnej (ryc. 4).”

HyperionRycina 4. Lekki i zgrabny jak Hyperion [Byte 1984].

Ciąg dalszy: „Podczas podróży służbowej nikt nie ma ochoty i czasu zamartwiać się tym, że cenny komputer może być upuszczony w trakcie obsługi bagażu. Dlatego też Hyperion został tak zaprojektowany, aby bez trudu mieścił się pod siedzeniem samolotu.” Projektanci, oprócz atrybutów fizycznych komputera, podkreślali także jego użyteczność i wydajność. Hyperion posiadał wbudowane przyłącze telekomunikacyjne, które umożliwiało nawiązywanie połączenia telefonicznego (ryc. 5).

HyperionRycina 5. Przenośny i wydajny jak Hyperion [Byte 1984].

Początkowo zainteresowanie Hyperionem było duże. Producent skompletował portfel zamówień o wartości 25 milionów dolarów (USA), w większości ze Stanów Zjednoczonych. Szybko jednak okazało się, że komputer nie jest w pełni kompatybilny z IBM PC. Wiele ówczesnych programów bezpośrednio wywoływało systemową pamięć ROM. Ponadto wyświetlacz wideo i port szeregowy Hyperiona wykorzystywały inne układy scalone niż IBM PC, a zawodne napędy dysków były przyczyną wielu reklamacji.

Hyperion był przenośnym komputerem (w pewnym stopniu) kompatybilnym z IBM PC, który pojawił się w sprzedaży przed bardziej znanym Compaq Portable. Był jednak droższy, bardziej zawodny i nie był w stanie uruchomić wszystkich programów zgodnych z IBM PC. Chociaż Hyperion był znacznie lżejszy i bardziej poręczny niż Compaq, miał problemy z niezawodnością, zwłaszcza z napędami dyskietek. Co więcej był tylko częściowo kompatybilny z IBM PC. Z tych powodów Compaq zdobył przewagę rynkową. Sprzedaż Hyperiona kontynuowano w Kanadzie i USA przez dwa lata od daty premiery. Komputer był także dystrybuowany na niewielką skalę w Europie. Rosnąca konkurencja oraz zmiany organizacyjne spowodowały, że komputer został wycofany ze sprzedaży pod koniec 1984 roku przynosząc straty około 48 milionów dolarów.

Źródła

Zastrzeżenie. Wszystkie wyżej wymienione znaki towarowe należą do swoich (odpowiednich) właścicieli. Nazwy firm i produktów użyte w tym opracowaniu służą wyłącznie do celów identyfikacyjnych.
Disclaimer. All trademarks and registered trademarks mentioned herein are the property of their respective owners. The company and product names used in this document are for identification purposes only.

2 Comments

  1. Pingback: Compucart: Meble też mają swoją historię – Digital Heritage

  2. Pingback: Komputery w walizkach, cz. III: walizki na komputery – Digital Heritage

Comments are closed.

Skip to content