Wydajny i nowatorski, lecz za drogi: NeXTcube

Wydajny i nowatorski, lecz za drogi: NeXTcube

Wydajny i nowatorski, lecz za drogi: NeXTcube

Specyfikacja: Manufacturer: NeXT, Date: 1 Jan 1988, CPU: Motorola 68030 @ 25MHz, RAM: 8MB-16MB (SIMM), Display: 4-grayscale 17-inch CRT (1120×832 pixel resolution), Storage: 256MB magneto-optical drive [Stengel 2016].

Komputery NeXT (NeXT Computer) oraz NeXTcube zostały opracowane przez NeXT w latach 1988-1993 (ryc. 1). Firma NeXT została założona przez Steve’a Jobsa w 1985 roku, który zrezygnował z pracy w Apple Computer. NeXT zgodził się nie konkurować z produktami Apple, a firma Apple miała prawo do sprawdzenia dowolnego prototypu NeXT i innych produktów przed wprowadzeniem ich na rynek w celu ustalenia, czy zawierają tajemnice handlowe Apple. Nie obciążony problemami prawnymi S. Jobs postanowił zaprojektować, zbudować i sprzedawać całkowicie nowy system komputerowy z unikalnym sprzętem i oprogramowaniem, konkurując z gigantami branży, takimi jak Sun, Apple, IBM czy Microsoft. Cena komputera miała wynosić około 3000 USD, a wprowadzenie produktu na rynek zaplanowano na wiosnę 1987 roku. Ostatecznie komputer był dwukrotnie droższy i ukazał się dwa lata później… [Stengel 2016].

NeXTcube Rycina 1. NeXT z oryginalnym ekranem, klawiaturą i myszą
Źródło: en.wikipedia.org/wiki/NeXT_Computer

NeXT: czarna, matowa kostka

Komputer NeXT, zwany nieformalnie „kostką” (the Cube), był zamknięty w czarnej, matowej obudowie o kształcie sześcianu (one-foot black magnesium cube). NeXT był wyposażony w unikalny napęd magnetooptyczny zamiast zwykłego dysku twardego, chociaż można go było dokupić. Rozruchowa kaseta magnetooptyczna o pojemności 256 MB zawierała system operacyjny, oprogramowanie, aplikacje oraz wszystkie dane użytkowników. Rozwiązanie to było użyteczne – „po prostu wysuń dysk i zabierz go do domu, do szkoły lub gdziekolwiek jest system komputerowy NeXT – masz całą swoją pracę i dane pod ręką, gotowe do działania na dowolnym systemie NeXT” [Stengel 2016]. Stacja robocza została wyposażona w „czarno-biały”, 17-calowy monitor MegaPixel z wbudowanymi głośnikami [NeXT 2019]. Wszystkie obwody komputerowe NeXT znajdowały się na jednej płycie systemowej (ryc. 2).

NeXT motherboardbig Rycina 2. Płyta główna komputera NeXT
Źródło: Garfinkel [2019b]

W 1990 roku wprowadzono zmieniony model o nazwie NeXTcube z procesorem 25 MHz 68040. Dyski twarde zastąpiły napęd magnetooptyczny. Pojawił się opcjonalny napęd dyskietek. Później wyprodukowano NeXTcube Turbo z procesorem 33 MHz [NeXT 2019].

System operacyjny NeXTSTEP

Komputer NeXT działały w systemie operacyjnym NeXTSTEP (ryc. 3). NeXTSTEP był pierwszym systemem operacyjnym wyposażonym w programowanie obiektowe oraz Display PostScript dla prawdziwego WYSIWYG. Podobnie jak Apple Macintosh z 1984 roku, NeXT miał graficzny interfejs użytkownika (GUI) obsługiwany myszą komputerową, być może najlepszy dostępny w tamtym czasie. NeXTSTEP został zbudowany na jądrze Mach UNIX, już istniejącym, opartym na tekście, wielozadaniowym systemie operacyjnym, znanym z tego, że był bardzo wydajny, lecz trudny w użyciu [Stengel 2016].

unix Rycina 3. Oprogramowanie komputera NeXT
Źródło: Garfinkel [2019b]

Komputery NeXT i NeXTcube nie odniosły sukcesu komercyjnego ze względu na wysoką cenę. NeXT kosztował 6500 USD. Komputer NeXT był używany przez Tima Berners-Lee jako pierwszy na świecie serwer sieciowy, a także do napisania pierwszej przeglądarki internetowej WorldWideWeb [NeXT 2019].

Z uwagi na niezadowalające wyniki sprzedaży komputerów, w lutym 1993 roku NeXT zakończył produkcję sprzętu i rozpoczął intensywne prace nad rozwijaniem oprogramowania, tj. przeniesienia systemu operacyjnego NeXTSTEP do układu komputerowego 486 Intel Corp., który obsługiwał Microsoft Windows. W grudniu 1996 roku firma NeXT została kupiona przez Apple za 400 milionów dolarów [Stengel 2016].

NeXT przestał produkować sprzęt w 1993 roku, aby stać się dostawcą oprogramowania, sprzedając NeXTSTEP jako kombinację systemu operacyjnego i obiektowego środowiska programistycznego. NeXTstep dla Intela stał się popularnym produktem wśród dużych firm, zwłaszcza instytucji finansowych, do szybkiego opracowywania i wdrażania oprogramowania niestandardowego [Garfinkel 2019a].

Źródła

3 Comments

  1. Pingback: HTML story: narodziny hipertekstu – Digital Heritage

  2. Pingback: Ewolucja Worl Wide Web – od Web 1.0 do Web 5.0 – Karol Król

  3. Pingback: Cyfrowe artefakty – pierwsza strona internetowa na świecie – Karol Król

Comments are closed.

Skip to content